szukaj
tekstolit-czolo_1.jpg

Tekstolit

« Wróć do strony głównej

Tekstolit jest to materiał kompozytowy zawierający 40% polimerów i 60% innych tworzyw sztucznych wykorzystywany w przemyśle maszynowym i elektroenergetyce. Tekstolit jest laminatem technicznym składającym się z nośnika – tkaniny bawełnianej i żywicy fenolowej (tworzywa duroplastyczne lub termoutwardzalne).

Tekstolit jest produkowany w postaci płyt, rur, prętów i wyprasek kształtowych. Może zawierać także inne nośniki np. tkaninę szklaną wówczas może być nazwany tekstolitem szklanym. Tekstolit ma zazwyczaj charakterystyczny brązowy kolor.

Cechuje się małą wrażliwością (jak na tworzywo sztuczne) na działanie podwyższonej temperatury - nie topi się i nie zmienia kształtów pod działaniem podwyższonych temperatur i znacznych nacisków (praktycznie brak "pełzania"). Dzięki swojej w pełni usieciowanej strukturze i zbrojeniu tkaniną jest bardzo wytrzymałym materiałem na naciski i uderzenia. Jego temperatura pracy ciągłej to 120°C (tzn. przez 20 tys. godzin w tej temperaturze jego właściwości mechaniczne nie spadną poniżej 50% wartości początkowej - definicja ciepłoodporności tworzyw), ale chwilowo można go przegrzewać nawet do 180°C.

Stosuje się go w przemyśle hutniczym i maszynowym jako materiał konstrukcyjny m.in. w łożyskach ślizgowych. Ma także zastosowanie w przemyśle elektrotechnicznym, jako elementy elektroizolacyjno-konstrukcyjne transformatorów olejowych i silników elektrycznych, a także aparatury rozdzielczej niskiego i średniego napięcia.

Dokładne parametry materiałów tekstolitowych w postaci laminatów określone są w normie EN60893-3.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tekstolit

Zobacz także:
- Rodzaje tekstolitu – TCF-1 , TCF-2, TCF-4, TCF-5
- Właściwości tekstolitu
- Tekstolit - parametry techniczne
- Płyty tekstolitowe- idealny materiał elektroizolacyjny

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź