szukaj
tekstolit-czolo_1.jpg

Zalecenia dotyczące obróbki skrawaniem - II

« Wróć do strony głównej

WIERCENIE

 

Jedną z metod obróbki półproduktów z tworzyw sztucznych jest wiercenie. Dobrze sprawdzają się tutaj wiertła ze stali szybkotnących, jednak podczas tego procesu powstaje bardzo duża ilość ciepła w związku z tym KONIECZNE jest stosowanie chłodzenia.  Aby poprawić odprowadzenie wiórów oraz ograniczyć nagrzewanie należy często oczyszczać otwory a głównie otwory głębokie. Dla otworów o dużych średnicach zaleca się stosować wiertło o cienkim rdzeniu, by ograniczyć siły tarcia / czyli wydzielane ciepło /. Przy drążeniu lub wierceniu otworów na wylot, należy przed momentem wyjścia wiertła z tworzywa zmiajszyć posuw tak by nie dopuścić do gwałtownego wyjścia narzędzia z obrabianego detalu / przeciwy wypadek może doprowadzić do wykruszania tworzywa /. W przypadku wiercenia nie zaleca się stosowania wiertarki ręcznej co doprowadza do powstania napręzeń materiałowych oraz niedokładności obróbki.

 

FREZOWANIE

 

W przypadku tej metody można stosować tu frezy do metali lekkich. Jednak najbardziej optymalnie jest stosowanie frezów z wstawianymi nożami gdyż w tym przypadku dochodzi do lepszego odprowadzania wiórów.

 

CIĘCIE

 

Do tej operacji należy stosować piły taśmowe, piły tarczowe oraz pilarki ramowe, których zęby są od siebie znacznie oddalone, z odpowiednim kanałem do dobrego odprowadzania wiórów. Wymagane jest by zęby były bardzo dobrze naostrzone celem pominięcia tarcia pomiędzy piłą a elementem oraz w celu dociskania od tyłu krawędzi tnącej, co powoduje nadmierne nagrzewanie się i w efekcie może doprowadzić do zablokowania się piły. Ważne jest by detal był prawidłowo zamocowany by wyeliminować drgania co doprowadza do nierównego cięcia.

 

Zobacz  również:

- Zalecenia dotyczące obróbki skrawaniem - wstęp

 

 


 


Zobacz także:
- Tworzywa konstrukcyjne - Polietylen/PE - rodzaje i właściwości
- Właściwości tekstolitu
- Zalecenia dotyczące obróbki skrawaniem- wstęp.
- Tekstolit jako materiał konstrukcyjny do produkcji łożysk

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź